Podsumowanie Protestu SKP w dniu 23.06.2023 r.

W piątkowym proteście stacji kontroli pojazdów w dniu 23 czerwca 2023 roku wzięło udział przeszło 10% przedsiębiorców. Oficjalny udział zgłosiło 351 stacji, ale do Izby docierają sygnały, że protestowały także stacje niezgłoszone.

W tym dniu badania techniczne nie były wykonywane. Na stacjach wisiały plakaty oraz banery. Przedsiębiorcy i diagności informowali kierowców dlaczego branża protestuje i stacja kontroli pojazdów jest nieczynna. Dawali im także ulotki informacyjne.

Tym wszystkim, którzy przyłączyli się do protestu, bardzo dziękujemy!!! Dziękujemy, że poświęciliście dzień pracy, żeby zamanifestować trudną sytuację branży.

Pokazaliśmy, że można wspólnie działać we wspólnym interesie całej branży!!! Informacja o proteście była szeroko relacjonowana w mediach.

Sytuacja przedsiębiorców prowadzących skp stale się pogarsza, ponieważ systematycznie rosną koszty prowadzenia działalności, a Minister Infrastruktury nie realizuje delegacji ustawowej, ponieważ określając wysokość opłat za badania powinien uwzględnić koszt ich wykonania. Przez ostatnie 19 lat koszty te wzrosły drastycznie. W tej chwili nawet wymiana opon kosztuje więcej niż badanie techniczne. Przedsiębiorcy prowadzący skp są w potrzasku. Nie mogą pobrać innej opłaty za badanie, jak ta która jest określona w rozporządzeniu. Wiele argumentów przemawia za tym, że 98 zł brutto za badanie samochodu osobowego ma obecnie zupełnie inną wartość niż 19 lat temu!

Tym bardziej dziwi nas wypowiedź rzecznika rządu, który stwierdził, że badania techniczne pojazdów w Polsce są obowiązkowe, zatem przedsiębiorcy i tak będą mieli klientów na swoje usługi. Ale czy to oznacza, że mają wykonywać badania techniczne poniżej kosztów ich wykonania?!? Czy przedsiębiorca ma cieszyć się z tego, że skoro są klienci, to ma dokładać do interesu, żeby wykonać badanie?!?

Nie godzimy się z taką narracją!!

To tylko pokazuje, że branża musi jeszcze bardziej się skonsolidować i działać RAZEM!!!

Będziemy Państwa informować o planowanych dalszych działaniach na rzecz waloryzacji opłat za badania.

Materiał o proteście w Wydarzeniach Polsatu – od 22 minuty 28 sekundy:

https://www.polsatnews.pl/wideo-program/20230623-wydarzenia-1850_6823517/?fbclid=IwAR1VVlOAimuJKb0eDAd9buhwxkdmpSq_6UFJTM_uC4tgSSqT90WkZCzjeGU

Kilka zdjęć z protestu poniżej: