PROTEST 29.09.2022 – Przyłącz się do protestu!

Szanowni Państwo,

w tym samym dniu w którym planowany jest protest w Warszawie, odbędzie się posiedzenie Komisji Infrastruktury, na którym będzie omawiany projekt zmiany systemu badań technicznych, określający nowe warunki przeprowadzania badań na najbliższą dekadę, albo i dłużej (wdrożenie Dyrektywy 2014/45/UE).

Obawiamy się, że może to być gwóźdź do trumny dla naszej branży. Wielu przedsiębiorców już teraz nie stać na bieżące utrzymanie firmy. Tym bardziej nie udźwigną kosztów wprowadzenia reformy, które poprzez brak szczegółów są trudne do oszacowania. Dodatkowo mechanizmy przewidziane w projekcie pozwolą zamknąć dowolną stację poprzez cofnięcie na skutek kontroli uprawnień diagnostom z rygorem natychmiastowej wykonalności, a dotychczas pracujący diagności po upływie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów mogą mieć problem z uzyskaniem świadectwa kompetencji, które będzie uprawniało do przeprowadzania badań technicznych.

Dodatkowo na rynku zaczyna brakować pracowników, czyli diagnostów. Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że około 33,5% to diagności w wieku 50-65 lat, a tych powyżej 65 roku życia jest przeszło 27%. Za chwilę wielu przedsiębiorców będzie miało problem z zatrudnieniem diagnosty. Po prostu nie będzie ich na rynku pracy.

Polscy przedsiębiorcy, właściciele stacji kontroli pojazdów, w większości małe i średnie firmy, nie godzą się na to, żeby ich branża upadła. Dlatego 29 września w Warszawie organizujemy protest (szczegóły na stronie: www.piskp.pl). Część warszawskich stacji na znak solidaryzmu w czasie trwania protestu nie będzie przeprowadzała badań technicznych. Swoje stacje planują także zamknąć przedsiębiorcy w innych regionach kraju. Wszyscy którzy będą uczestniczyć w proteście, niezależnie od jego formy chcą zwrócić uwagę decydentów na złą sytuację branży.

W tym tak ważnym momencie dla branży nie można stać z boku i przyglądać się co się wydarzy!!!

Każdy powinien się przyłączyć. KAŻDY któremu leży na sercu los branży SKP. Każdy kto nie chce, żeby jego firma, jego miejsce pracy bezpowrotnie zniknęło.

Możesz wziąć udział w proteście w Warszawie, możesz na znak solidaryzmu zamknąć swoją stację kontroli pojazdów na czas protestu, możesz na swojej stacji powiesić plakat, wywiesić flagę. Możesz zrobić cokolwiek. Zrób to TERAZ. Za chwilę może być już za późno.