Szanowni Państwo,
29 września 2022 r. mija 18 rocznica opublikowania rozporządzenia określającego wysokość opłat za badania techniczne. Przez ten czas opłaty nigdy nie były waloryzowane.
Każdy przedsiębiorca prowadzący stację kontroli pojazdów doskonale zdaje sobie z tego sprawę co to oznacza. W tym okresie o 340% wzrosło minimalne wynagrodzenie, zmieniła się stawka VAT z 22 na 23%, a inflacja liczona na koniec 2021 r. wzrosła o przeszło 51%. Strach pomyśleć jaki będzie odczyt inflacji na koniec 2022 roku. W tym czasie bardzo zwiększyły się koszty prowadzenia działalności. Zbliżający się okres zimowy nie napawa optymizmem z racji drastycznych podwyżek za ogrzewanie i prąd.
Opłata przez 18 lat jest niezmienna. Jej wysokość jest zamrożona. Dla przedsiębiorcy 98 zł brutto za badanie techniczne samochodu osobowego ma obecnie zupełnie inną wartość niż w 2004 roku. Teraz mamy diametralnie inne realia gospodarcze! Przedsiębiorcy prowadzący stacje kontroli pojazdów są w potrzasku. Gdy koszty im stale rosną, nie mogą nic zrobić, ponieważ wysokość opłat jest określona na sztywno urzędowo. Ta sytuacja powoduje, że wiele stacji kontroli pojazdów zaczyna bankrutować. Z informacji uzyskanych z CEP wynika, że pierwszej połowie tego roku zamknięto 152 stacje.
Druga połowa roku nie napawa optymizmem. Szacuje się, że około 25% wszystkich podstawowych stacji kontroli pojazdów, może zakończyć swoją działalność. Zamykają się także stacje okręgowe.
W sytuacji gdy wielu przedsiębiorców walczy o przetrwanie, planuje się wprowadzenie zmian w systemie badań technicznych, które mogą wygenerować koszty nie do udźwignięcia dla przedsiębiorców.
Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów od dawna podejmuje działania na rzecz waloryzacji i urealnienia wysokości opłat za badania techniczne. Nie jest to łatwe, ponieważ podwyższenie stawek nie jest decyzją merytoryczną, tylko polityczną.
Protestowaliśmy już w listopadzie zeszłego roku, licząc na to, że rządzący wysłuchają apeli i argumentów branży. Czas minął, nie było reakcji. Musimy po raz kolejny zamanifestować, że już dłużej na waloryzację czekać nie możemy! Może być po prostu za późno!
Planujemy manifestację 29 września w 2022 roku w Warszawie. Otrzymaliśmy pozytywna decyzję UM Warszawa o rejestracji zgromadzenia. Rozpoczynamy zbiórką od godziny 11:00 na Pasażu W. Szymborskiej a następnie o godzinie 12:00 przejdziemy ulicami E. Platter, Wspólną oraz Chałubińskiego przed Ministerstwo Infrastruktury.
W czasie trwania protestu, to jest w godzinach od 12 do 15 część Stacji Kontroli Pojazdów w Warszawie ostrzegawczo nie będzie przeprowadzała badań technicznych pojazdów.
Obok Pałacu Kultury jest duży płatny parking, gdzie można zostawić samochody i autobusy. Wjazd dla samochodów osobowych jest od strony ulic: Złotej i Emilii Plater, a dla autobusów wjazd znajduje się od strony ulicy Emilii Plater.
TRASA PRZEMARSZU
Trasa przemarszu została oznaczona kolorem niebieskim.
Chcemy także żeby przedsiębiorcy powiesili na swoich stacjach flagi Polski i przygotowane przez nas plakaty, które można samodzielnie wydrukować.
Liczymy na Państwa wsparcie protestu oraz przekazanie dowolnej darowizny na ten cel.
W tym celu wystarczy przekazać dowolną kwotę:
- na nasz numer rachunku bankowego: 40 1050 1025 1000 0022 8014 9754
- w tytule wpłaty KONIECZNIE trzeba wpisać „DAROWIZNA”
POTWIERDŹ SWÓJ UDZIAŁ W PROTEŚCIE PODAJĄC PONIŻEJ LICZBĘ UCZESTNIKÓW:
Materiały do pobrania